fbpx

אז מה באמת ההבדל בין עיצוב חדר נוער לחדר ילדים?

הבדלים בעיצוב חדר נוער לחדר ילדים

הגיע השלב בחיים שבו אתם זוכים לעצב את חדר הילדים שתמיד חלמתם עליו, בשביל הילדים שלכם. זה לא סוד שחדרי ילדים וחדרי נוער הם אחד המרכיבים המרכזיים בכל מה שקשור לעיצוב הבית, ברגע שמחליטים לעצב מחדש או שעומדים להיכנס לבית חדש. הילדים מבלים כיום זמן רב בחדרם, כאשר ישנם חברים שבאים ומתארחים בחדר. בתור הורים, כולנו שואפים לספק לילדים סביבה נעימה ונוחה, שתהייה גם פרקטית ויעילה לאורך שנים. מדובר במשימה מאתגרת שהופכת את נושא העיצוב למורכב, אבל אם תשתפו את הילדים בתהליך ותעברו אותו ביחד, תרוויחו זמן איכות ותוצאות מדהימות.

שתפו פעולה עם הילדים בעיצוב החדר

עיצוב שנעשה בשיתוף עם הילדים או בני הנוער, יאפשר לכם קודם כל להקשיב להם ולהבין את הצרכים שלהם ואופי החדר שהם רוצים. אל תחששו להשתמש בדמיון ולעודד גם את הילדים לעשות אותו דבר, רעיונות מקוריים יכולים להגיע מהמקומות הכי בלתי צפויים אפילו לגבי רהיטים שגרתיים יחסית כגון ארונות לחדרי ילדים. חדר ילדים שבא ממקום של חופש בחירה ושיתוף פעולה, יהיה מלא באווירה חמימה ומלטפת עבור כל מי שיבקר בו.
אתם בטוח זוכרים שפעם, כשגם אתם הייתם ילדים, היו לכם חלומות ורעיונות של איך החדר צריך להיראות ולתפקד. ילדים הם מכונת דמיון שלא עוצרת, יש להם נחישות לבצע ולהגשים את מה שהם רואים בתוך ראשם, כך שבאמת חשוב להקשיב להם ולנסות להביא לידי ביטוי מוחשי את הרעיונות שהם מעלים. אם אתם נעזרים בשירותיו של מעצב, הרשו לילד להעלות את רעיונותיו ותמיד דאגו לתת את המקום הראוי לביטוי האישי שלו. גם במקרים שבהם תעצבו חדרי נוער, כל מה שנאמר תקף וגם מחייב שיתוף פעולה והקשבה, כדי לקבל תוצאות יפות ופרקטיות.

פרקטיות חשובה לא פחות מסגנון

חדרי נוער וילדים צריכים לספק מקום למשחק ולפעילויות פנאי, לצד מקום ללמידה שישרה אווירה רגועה ומעוררת. חשוב ליצור מרחב שיהיה מותאם לגיל, לצד התחשבות גם בשנים הבאות, לצד התאמה לשני המינים באופן שלא יצריך עריכת שינויים לעיתים קרובות. רעיון אחד שבאמצעותו ניתן לממש את החזון הזה הוא שימוש בצבעים ואביזרים שיתנו תחושה נעימה גם בקרב בנים וגם בקרב בנות. צבעים עדינים ולא חזקים מדי לארונות לחדרי ילדים למשל, שיתנו לכל מי שמבקר בחדר ובמיוחד לאלו שחיים בו תחושה של נעימות ורצון לשהות בחדר ולהירגע זה דוגמה מעולה.

התאמת החדר באופן שיתאים לילדים במשך שנים

אחד האלמנטים הטריקיים יותר בכל מה שקשור לעיצוב חדרי ילדים וחדרי נוער, הוא נושא ההתבגרות שלהם. הילדים משתנים כל הזמן ככל שהם מתבגרים, כאשר ההרגלים שלהם משתנים וגם התחביבים והאופי עשויים להשתנות. כדי לתכנן בהצלחה חדר מעוצב שיתאים לילד למשך שנים רבות, צריך להתחשב בצרכים המשתנים ולתכנן את החדר באופן שיאפשר גמישות ואפשרות לבצע התאמות במהירות ובקלילות, לצד העובדה שלא תרצו להוציא סכום גדול של כסף כל פעם מחדש. חלקו את החדר בצורה שתאפשר לשנות רק חלקים ממנו כאשר נולד הצורך לעשות כך, יצירת פינות עם דגשים על פעילויות שונות תאפשר זאת.

עשו שימוש בצבעים המשרים רוגע ונעימות

כאשר בוחרים את הגוונים והריהוט שבהם נעשה שימוש בעת עיצוב חדרי ילדים, מומלץ לשים דגש על גוונים רגועים. הילדים דואגים גם ככה למלא את החדר בצבעוניות ויצירתיות, עם הצעצועים והמשחקים שלהם וכל הדברים שהם נהנים ליצור. בנוסף, כדאי לשמור על גוונים יחסית ניטרליים, לקראת גדילתם של הילדים. כאשר אתם מתכננים את עיצוב החדר מבחינת הריהוט, דאגו לבדוק ארונות לחדרי ילדים שיאפשרו דינאמיות ולא יעמיסו מדי על החדר, על חשבון מקום שיכול להתאים לפעילות אחרת.

גם הרצונות שלכם יילקחו בחשבון

אם מדובר בעיצוב חדר שמיועד לפעוט קטן, לרצונות ולפנטזיות של ההורים תהייה השפעה רבה יותר על עיצוב החדר. דברים שההורים נחשפים אליהם בבתים של חברים או משפחה, לצד דוגמאות של עיצוב בחנויות או בקטלוגים, ישפיעו על הרעיון הסופי שלפיו ילכו ההורים עם עיצוב החדר. ישנו מכלול שיקולים שצריך לקחת בחשבון, כאשר ההורים צריכים לנסות ולחשוב מה הילד יאהב ומה יגרום לו אושר. כאשר אתם בשלב הביצועי של העיצוב, שתפו את הילד ותנו לו להרגיש חלק מהתהליך. כאשר הילד יצבע את הקירות ויתלה תמונות, ציורים וקישוטים, הוא יתחבר לחדר וירגיש שהוא נמצא בחלל המתאים ביותר בשבילו.

השורה התחתונה – הקשיבו לילד אך תהיו פרקטיים

כאשר אנחנו מעצבים חדרי ילדים ונוער, חשוב לקחת בחשבון את רצונותיו ותחביביו של הילד או הנער המתבגר. הגבול עובר איפה שהפרקטיות, הנגישות והנוחות נכנסים. ניתן לסכם זאת בצורה כזאת – החדר שתעצבו הולך ללוות את הילד לאורך שנים רבות, אז דאגו לאפשר את הגמישות הנדרשת לשינויים והתאמות שאולי תידרשו לבצע אחת לכמה שנים, לצד האפשרות של הילד להרגיש שהוא הבעלים של החדר ושזה המקום השקט והבטוח שלו. עיצוב החדר עשוי להיות מאתגר, אבל באמצעות שיתוף פעולה וסבלנות תוכלו ליצור את המקום המושלם לילד שלכם.