fbpx

שילוב בטיחות בעיצוב חדרי הילדים

הבית, הוא המקום המיוחד אשר בו כול ילד גדל ומתפתח. הבית, הוא גם המקום שבו הוא יכול לחקור, לחוות, להתנסות ולשחק. אבל הבית הוא גם מקום שבו פעוטות וילדים קטנים נוטים יותר להיפצע ולהיפגע. רוב הפציעות הללו ניתנות לחיזוי ולמניעה. לכן, חשוב להפוך את סביבת הבית בכלל ואת חדר הילדים בפרט לבטוח ככול האפשר, אפילו לפני שהתינוק מגיע וכמובן לפני שהוא מתחיל לזחול.

כהורים, אתם חייבים לוודא תמיד שחלקו הפנימי של הבית הוא מקום בטוח לכול בני המשפחה, אך בעיקר לקטנטנים. למשל, אם הבית כולל גרם מדרגות, חשוב לוודא שמגן עליו מעקה בטוח, בין אם זה מעקה מעץ שהוכן בנגריה אמינה או מעקה מאלומיניום שנוצר על ידי אנשי מקצוע המתמחים בעבודות מסגרות.

כהורים אתם צריכים לקחת בחשבון גם את הסיכונים הנמצאים בסמוך לבית, תחת כיפת השמים, במיוחד באזור החניה, הגינה, מגרש המשחקים וכדומה.

כשאתם מתכננים את עיצוב חדר הילדים, כדאי לשקול גם את הזמן שעובר מהר, ולבחור בעיצוב שיוכל לשמש לא רק את הילדים הקטנים של היום. כי אלה יגדלו עד מהרה ויהפכו לבני ׳טיפש עשרה׳ בעלי טעם אישי מיוחד משלהם. אם כך, מה דעתכם לשלב בחדר האמבטיה של הילדים, עבודות נירוסטה בהתאמה אישית שיסתיימו בכיור ייחודי, ואולי גם בארון שירות, שמציעים מגע מודרני תעשייתי משהו לנער המתבגר?

ליצור מרחב בטוח ונעים בחדר הילדים

נושא הבטיחות חשוב במיוחד כאשר מתכננים את הריהוט אשר ישמש את הילדים. לכן, לפני שאתם מתחילים לעצב את החדר לילד או לילדה שלכם, קחו בחשבון חמישה עקרונות חשובים ליצירת חדרי ילדים בטוחים ונעימים:

הבטיחות קודמת לכול – כאשר אתם נותנים דרור לפרץ היצירתיות שלכם, הבטיחות צריכה לעמוד בראש מעייניכם. כלומר, בעת תכנון האביזרים והרהיטים שימלאו את חדר הילדים, אל תשכחו את הבטיחות, מרוב יצירתיות.
לפעול לפי התכנון – כמו שתכננתם את שאר חדרי הבית, כך גם בתכנון של חדר הילדים, חשוב לשרטט את החלל ולהכין תכנית מפורטת לעיצוב החדר. השרטוט יאפשר לכם לקבוע ולסמן את גודל פינות העבודה, המשחק והשינה בחדר. חשוב ליצור מקום פנוי בחלל החדר, כך שהעומס לא ישתלט על הכול. ילדים צעירים יותר זקוקים לחלל משחקים גדול, בעוד שילדים גדולים יותר זקוקים למרחב עבודה ולפינת ישיבה.
לערב את הילדים – כאשר הילדים מתחילים להפגין העדפות ובחירות, חשוב לשים לב לדעות שלהם ולערב אותם בתהליך קבלת ההחלטות. זה יעורר בהם תחושה של גאווה, וידרבן אותם לשמור על חדר נקי ומסודר. למשל, אם תדונו איתם על הסגנון וערכת הצבעים, תוכלו גם לפתח את הטעם האישי של הילד ואת שיקול הדעת שלו. למשל, לילדה פעוטה, תוכלו לבחור בעצמכם מנורת לילה קסומה עשויה מעבודות אלומיניום בצורת חצי סהר וכוכבים, אבל אם היא כבר ילדה גדולה יותר שנוהגת לעמוד על דעתה, עדיף לשתף אותה בבחירת התאורה בחדר שלה.
לתכנן עיצוב פשוט – תכננו עיצוב ללא קישוטים מרובים אבל עם מדפים רבים שיוכלו להכיל באופן מסודר את כל החפצים, המשחקים והספרים. עדיף לבחור בעיצוב ׳נזיל׳, כזה שתוכלו לשנות כאשר הצרכים והאינטרסים של הילדים ישתנו ככול שיגדלו ויתבגרו.
הימנעו מעומס של רהיטים – אין צורך למלא את החדר של הילד שלכם ביותר מדי רהיטים. חשוב להשאיר מספיק מקום שיאפשר לילדים לשחק, וליהנות מהמרחב החופשי, מבלי שילכו לאיבוד בתוך עומס החפצים והרהיטים.

להפוך את הבית למרחב בטוח לפעוטות

אחת הדרכים הטובות ביותר להפחתת הסיכון לפציעה היא לבצע כמה שינויים פיזיים ברחבי הבית. התבוננו בבית שלכם ונסו לאתר את הסיכונים והאיומים הבולטים לעין. אם זה אפשרי, הסירו את הסיכון, אם לא, הוסיפו לו אמצעי בטיחות. למשל:

  • אם בבית יש גרם מדרגות, הוסיפו לו שער עליון ותחתון כדי למנוע מהפעוט לטפס על המדרגות ללא השגחה.
  • אם בסלון עומד שולחן נמוך עם פינות חדות, צרפו ריפוד שיכסה על הפינות החדות, או אחסנו אותו והרחיקו אותו באופן זמני, עד שהתינוק יגדל.

לפני שאתם בוחרים במוצרי הבטיחות לחדר הילדים שלכם, זכרו שתמיד תוכלו לשנות את פריסת הריהוט בחדר, כדי ליצור סביבה בטוחה יותר לילדים. אם אתם בונים או משפצים את הבית שלכם, תוכלו לשלב תכונות בטיחות ספציפיות בעיצוב הכללי. בדרך כלל, זה יהיה הרבה יותר חסכוני, מאשר לתקן ולהפוך את החלל לבטוח, במועד מאוחר יותר. הזמן להתחיל לבצע כמה שינויים או תוספות, הוא עוד לפני שהתינוק מתחיל לזחול ברחבי הבית.